LemmyIs.Fun
  • Communities
  • Create Post
  • Create Community
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
The Picard Maneuver@startrek.website to Spooky 👻 Halloween 🎃 Dark 🦇 Horror 🔪 Memes@lemmy.world · 2 years ago

Kids loved the potato

startrek.website

external-link
message-square
97
link
fedilink
978
external-link

Kids loved the potato

startrek.website

The Picard Maneuver@startrek.website to Spooky 👻 Halloween 🎃 Dark 🦇 Horror 🔪 Memes@lemmy.world · 2 years ago
message-square
97
link
fedilink
  • Dkarma@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    58
    arrow-down
    6
    ·
    2 years ago

    Ironically, the spud is absurdly more expensive than giving candy.

    • starman2112@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      arrow-up
      37
      arrow-down
      4
      ·
      2 years ago

      It is like a dollar each, but the smiles on kids faces as they walk home with the beginnings of a stew are priceless

      • Kogasa@programming.dev
        link
        fedilink
        arrow-up
        31
        ·
        2 years ago

        A dollar each? It’s $3.50 for a 10lb bag here

        • Frozengyro@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          24
          ·
          2 years ago

          What could a potato cost, 10 dollars?

        • HeyJoe@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          ·
          2 years ago

          Yeah, same here, and even that’s high. I know you can get deals where you can get 2 of those bags for like $5. It’s one of the cheapest vegetables you can get. Definitely a great food to buy if you’re not doing too well financially. Cheap, nutritious, filling, and tons of recipes.

          For comparison I got my Halloween bag of candy at Costco for $20 bucks… candy is ridiculously expensive.

        • starman2112@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          4
          ·
          2 years ago

          I just pulled up the [Department Store] app I have on my phone and looked at the individual prices, it says $0.82 each

          I’m gonna be honest, I could not possibly tell you how much a potato weighs, so I have no idea how many potatoes come in the $3.27 5 lbs bag

          • shottymcb@lemm.ee
            link
            fedilink
            arrow-up
            6
            ·
            2 years ago

            A standard russet potato is 148g(according to the nutritional information on a sack o’ potatoes) , 5 lbs=2270g. 2270÷148=15.3. $3.27÷15.3 potatoes is 21 cents per tater.

            • Echo Dot@feddit.uk
              link
              fedilink
              arrow-up
              3
              ·
              2 years ago

              I think I estimated about three for a dollar so that more or less tracks. Who’s paying a dollar each?

          • aidan@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            3
            ·
            2 years ago

            This, priced at $0.375 per potato, puts a potato at 213 grams

          • Tavarin@lemmy.ca
            link
            fedilink
            arrow-up
            3
            ·
            2 years ago

            That’s if you buy individually wrapped, gotta buy them by the bag.

        • Syd@lemm.ee
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          2 years ago

          You can spend $1.45 a potato where I’m at

          • Echo Dot@feddit.uk
            link
            fedilink
            arrow-up
            6
            ·
            2 years ago

            Yeah well we can’t all live in San Francisco

      • Kusimulkku@lemm.ee
        link
        fedilink
        arrow-up
        22
        ·
        2 years ago

        It is like a dollar each

        What the absolute fuck

        • starman2112@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          6
          arrow-down
          1
          ·
          2 years ago

          I’m just sayin what I’m seein, $0.82 is like a dollar ish

          • Sidyctism@feddit.de
            link
            fedilink
            arrow-up
            26
            ·
            2 years ago

            What the fuck is going on over there? Are you ok? Do you need us to send you potatoes? You need us to send potatoes right?

            • Mango@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              3
              ·
              2 years ago

              Yes pls. A large fry at Penn Station costs $6.50.

              • Sidyctism@feddit.de
                link
                fedilink
                arrow-up
                5
                ·
                2 years ago

                Dunno what a large fry is, not sure where penn station is or what this cryptic $-symbol means, BUT I WILL COME AND SAVE YOU

                • Mango@lemmy.world
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  2
                  ·
                  2 years ago

                  Pls sir, I want some more.

            • Rhaedas@kbin.social
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              arrow-down
              1
              ·
              2 years ago

              Wait until you see the grocery stores that put individual bananas in a plastic wrapper.

          • Kusimulkku@lemm.ee
            link
            fedilink
            arrow-up
            15
            arrow-down
            2
            ·
            2 years ago

            Lmao what is wrong with the US

            • aidan@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              ·
              2 years ago

              $0.37 per potato, at 213 grams, isn’t too bad

            • Sage the Lawyer@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              arrow-down
              2
              ·
              2 years ago

              Unchecked capitalism, to put it simply.

          • owsei@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            11
            arrow-down
            1
            ·
            2 years ago

            Is that a single, wrapped, potato?

            oh god

          • aidan@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            4
            ·
            2 years ago

            A bit deceptive cos if you look just a bit below

      • ikidd@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        15
        ·
        2 years ago

        ‘It’s one banana, Michael. What could it cost, $10?’

      • Echo Dot@feddit.uk
        link
        fedilink
        arrow-up
        15
        ·
        2 years ago

        What potatoes you buying are they gold encrusted?

        Where I am you can basically get them by the crate load. I have no idea what one individual potato cost because I’ve never bought one individual potato. But my estimate would be about three for a dollar. Big ones like in the photo not little tiny ones.

        Also don’t get no ones in plastic wrapping they’re more expensive and they’re not any better. Just wash your vegetables. The mud and flavour admittedly it’s mud flavour.

        • Ziglin (it/they)@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          8
          ·
          2 years ago

          Why are wrapped in plastic? Don’t they usually come in some sort of netting and or loose and you can get as many as you like in a cloth bag?

          • bufordt@sh.itjust.works
            link
            fedilink
            arrow-up
            6
            ·
            2 years ago

            Usually the ones individually wrapped in plastic are being sold as microwaveable.

            I guess we’ll just ignore the fact that you don’t need to wrap a potato in plastic to microwave it successfully.

            • scutiger@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              5
              ·
              2 years ago

              In fact, you really shouldn’t wrap your potato in plastic to microwave it. That’s an awful idea.

              That said, all potatoes are microwaveable anyway.

              • Doubletwist@lemmy.world
                link
                fedilink
                arrow-up
                4
                ·
                2 years ago

                I think the idea is to show that it’s already been cleaned and is ready to be microwaved without having to clean it.

                It’s still stupid and I would never buy one when I can get 5 lb bag for not that much more, but I don’t think the idea is to microwave it in the plastic.

        • aidan@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          4
          ·
          2 years ago

          You’re roughly right, its 37.5 cents

      • Madison420@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        4
        ·
        2 years ago

        Bro, you hand me finger foods I’m gunna eat it on the way back, just ask for a little salt at each house you stop by.

    • Kusimulkku@lemm.ee
      link
      fedilink
      arrow-up
      19
      arrow-down
      1
      ·
      2 years ago

      No way that can be true, how much for a kg of potatoes where you live

      • funktion@lemm.ee
        link
        fedilink
        arrow-up
        11
        arrow-down
        1
        ·
        2 years ago

        In the Philippines they’re around 4$/kg where I live, and they’re not even really nice potatoes.

        • Kusimulkku@lemm.ee
          link
          fedilink
          arrow-up
          12
          ·
          2 years ago

          I need to check my potato privilege. They’re less than 1€/kg here

        • ASeriesOfPoorChoices@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          7
          ·
          2 years ago

          Vegetables are oddly over priced there, in general.

          Even most fruit. Mangos though… Mangos, rice, beer and rum. Everything you need!

          • funktion@lemm.ee
            link
            fedilink
            arrow-up
            3
            ·
            2 years ago

            It’s really stupid. At one point fucking onions were at 10$/kg.

            • ASeriesOfPoorChoices@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              ·
              2 years ago

              The amount of food shipped in from China is too high.

        • Justas🇱🇹@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          2 years ago

          In Lithuania, they are 0.35€/kg right now. Candy is at least 20 times that amount.

Spooky 👻 Halloween 🎃 Dark 🦇 Horror 🔪 Memes@lemmy.world

spooky_memes@lemmy.world

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: !spooky_memes@lemmy.world

In this /c/, we call home
Everyone hail to the pumpkin song!

All year round!

Visibility: Public
globe

This community can be federated to other instances and be posted/commented in by their users.

  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 7 users / month
  • 3.23K users / 6 months
  • 1 local subscriber
  • 1.9K subscribers
  • 331 Posts
  • 2K Comments
  • Modlog
  • mods:
  • CaptainBlagbird@lemmy.world
  • CaptainBlagbird@lemmy.one
  • CaptainBlagbird@lemmy.dbzer0.com
  • BE: 0.19.13
  • Modlog
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org